Uložení sbírky

Možností ukládání je celá řada. Podstatné je jedno - všechny části příloh a obalů se musí uchovat v dokonalém stavu. Je důležité si promyslet, jestli je to sbírka jenom pro Vaše potěšení, nebo ji budete někomu ukazovat. Neméně důležité je rozhodnutí, kolik jste ochotni do uložení své sbírky pravidelně investovat. Pravidelně proto, že jak se Vaše sbírka pomalu rozrůstá, je potřeba zajišťovat neustále další a další ´úložiště´.

Pokud se chcete svojí sbírkou občas někomu pochlubit, nebo se občas sami pokochat tím, co už jste neshromáždili, je vhodné úložiště, které Vám pravidelné prohlížení umožní bez jakéhokoliv opotřebovávání a poškozování sběratelského materiálu. Tato úložiště se logicky řadí mezi ta dražší. Je totiž potřeba mít sběratelský materiál rozložený vedle sebe. Je potřeba hodně alb, a to zabírá místo.

Alba na známky - nespornou výhodou je možnost na jeden list vložit předmět jakéhokoliv tvaru, jenž se tam vejde. Lze šetřit místem a vkládat obrázky i více či méně přes sebe. Listy jsou tvrdé a neohýbají se, takže se v nich dobře listuje a v poloze na stojato se nedeformují. Další výhodou je neprůhlednost listů. Můžete se při prohlížení soustředit jenom na to, co je na té jedné konkrétní stránce a nevidíte mnoho listů dopředu. Mezi nevýhody já osobně řadím to, že je to album určené na známky a žvýkačky tam vypadají poněkud nepatřičně. Navíc předměty drží jenom úzký proužek fólie a při špatné manipulaci mohou vypadávat, nebo se klopit do strany.

Značkové albové listy - vložit obrázek - pro celou řadu sběratelských oborů se vyrábějí speciální alba ze svařovaných fólií. Albový list obsahuje několik okének pro vložení/zasunutí předmětu. To je velká výhoda oproti albům na známky. Celý předmět je chráněný fólií a v albu lze listovat bez obav z poškození jeho obsahu. Albové listy mají různé velikosti okének, což je na jednu stranu výhodou. Na druhou stranu nevýhodou, protože těch rozměrů nemají zas tolik, kolik jich je potřeba na žvýkačky, aby byly pevně stabilizované a nekácely se. Některé série musíte vkládat do větších okének, než potřebujete. Vypadá to nehezky a máte větší spotřebu albových listů. Nevýhodou je také měkkost a ohebnost albových listů. Když je vkládáte do šanonů a ty stavíte na výšku, listy se deformují a s nimi i předměty ve spodní řadě. Za zásadní nevýhodu považuju průhlednost albových listů. Vidíte skrze ně na další listy a může se Vám při prohlížení míchat, na co se to vlastně díváte. Když máte někde mezeru ve sbírce, není tam prázdné místo, ale obrázek z dalšího listu, nebo ještě dalšího. Pro mě je to silně matoucí a nepřehledné.

Speciální albové listy - vložit obrázek - pokud chcete mít opravdu reprezentativní sbírku, kterou se nemusíte stydět ukázat tomu největšímu hnidopichovi a rejpalovi, je toto nejlepší řešení. Tuto možnost jsem zvolil i já, po vzoru největšího sběratele příloh ze žvýkaček, kterého jsem naštěstí poznal hned v začátcích svého sbírání. Převádět velkou sbírku na tento způsob by bylo zničující. Jeho nevýhodou je pracnost vytvoření těchto albových listů a skutečnost, že jednou vložený předmět jde potom špatně vyjmout, pokud nechcete poškodit jeho rohy. Tento způsob ukládání sbírky je více rozepsán zde.

Speciální albové listy mají spoustu výhod:

  • Otvory jsou přesně tak velké, jak potřebujete
  • Předměty jsou celé zakryté a chráněné
  • Jsou neprůhledné, vidíte pouze to, co opravdu vidět chcete
  • Listy jsou tuhé, nedeformují se při uskladnění na výšku
  • Sbírka je profesionálně uložena a vypadá to velice pěkně