Uložení sbírky

Dobře uloženou sbírku je radost prohlížet i udržovat

Možností ukládání žvýkačkové sbírky je celá řada. Většina z nich umožňuje uchovat předměty ve vynikajícím stavu. Není cílem popsat všechna řešení. Zde najdete jenom ta, která se vyskytují u mě. Než se pro některou možnost rozhodnete, zamyslete se...

 • ... zda je to sbírka jenom pro vaše potěšení, nebo ji budete někomu ukazovat. Jestli předměty naštosujte někam do krabičky, nebo je rozložíte vedle sebe.
 • ... kolik času jste ochotní ukládání sbírky věnovat. Jestli budete kupovat hotové řešení, nebo si budete vlastnoručně vyrábět alba přesně podle svých představ.
 • ... kolik jste ochotni do uložení své sbírky pravidelně investovat. Jak se Vaše sbírka pomalu rozrůstá, je potřeba zajišťovat neustále další a další ´úložiště´.
 • ... kolik prostoru ve svém bytě máte a budete mít k dispozici. Některá řešení jsou prostorově nenáročná, ale trpí tím přehlednost sbírky. Jiná řešení jsou prezenční, ale chce to mnohem více prostoru.

Alba na známky

Nespornou výhodou je možnost na jeden list vložit předmět jakéhokoliv tvaru, jenž se tam vejde. Lze šetřit místem a vkládat obrázky i více či méně přes sebe. Listy jsou tvrdé a neohýbají se, takže se v nich dobře listuje a v poloze na stojato se nedeformují. Další výhodou je neprůhlednost listů. Můžete se při prohlížení soustředit jenom na to, co je na té jedné konkrétní stránce a nevidíte mnoho listů dopředu. Mezi nevýhody já osobně řadím to, že je to album určené na známky a žvýkačky tam vypadají poněkud nepatřičně. Navíc předměty drží jenom úzký proužek fólie a při špatné manipulaci mohou vypadávat, nebo se klopit do strany, což je poněkud nepraktické.

Lepení na obyčejný papír

Pro názornost uvedu 3 možnosti, jak se dá lepit sbírka. Od nejodpudivějšího řešení ke vhodnému:

 1. Lepení na viditelné straně obrázků
 2. Lepení na zadní straně lepidlem, které se vpije do obrázku a nepustí
 3. Lepení na zadní straně pomocí cenovek

Já používám pouze třetí možnost lepení cenovkou a to výhradně u obalů a obrázků z voskovaného papíru. Ty lze díky struktuře papíru kdykoliv později z archu odlepit s nulovým poškozením. Nepoužívám to na samolepky ani kartičky, kde by mohly zůstat stopy lepidla.

Jde o efektní, levné a rychlé řešení ukládání sbírky. Stačí obyčejný kancelářský papír A4. Na ten si nakreslíte políčka. Do nich si případně můžete doplnit čísla obrázků. Potom stačí kousek cenovky nalepit na zadní stranu obalu a ten pak přilepit. Já cenovku rozstříhám na kousky o velikosti přibližně 3x8m. Díky tomu mám z jedné cenovky přibližně 16 malých kousků. Čím menší kousek, tím méně na něm bude obrázek držet. Je potřeba najít rovnováhu v tom, aby se obrázky samovolně neuvolňovaly. Arch a nalepenými předměty následně vložím do prospěktového obalu (fóliové kapsy) a vložím do šanonu. Hotovo. K obrázkům můžete volně vkládat i obaly na dno kapsy.

Značkové albové listy

Pro celou řadu sběratelských oborů se vyrábějí speciální alba ze svařovaných fólií. Albový list obsahuje několik okének pro vložení / zasunutí předmětu. To je velká výhoda oproti albům na známky. Celý předmět je chráněn fólií a v albu lze listovat bez obav z poškození jeho obsahu. Albové listy mají různé velikosti okének, což je na jednu stranu výhodou. Na druhou stranu nevýhodou, protože těch rozměrů nemají zas tolik, kolik jich je potřeba na nespočet tvarů a velikostí obrázků a obalů ze žvýkaček. Některé série musíte vkládat do větších okének než potřebujete, takže budou nestabilní a budou se kácet. Vypadá to nehezky a máte větší spotřebu albových listů = nevyužitý prostor v albu. Nevýhodou je také měkkost a ohebnost albových listů. Když je vkládáte do šanonů a ty stavíte na výšku, listy se deformují a s nimi i předměty ve spodní řadě. Za zásadní nevýhodu považuju průhlednost albových listů. Vidíte skrze ně na další listy a může se Vám při prohlížení míchat, na co se to vlastně díváte. Když máte někde mezeru ve sbírce, není tam prázdné místo, ale obrázek z dalšího listu, nebo ještě dalšího. Pro mě je to silně matoucí a nepřehledné.

vložit obrázek

Speciální albové listy

Pokud chcete mít opravdu reprezentativní sbírku, kterou se nemusíte stydět ukázat tomu největšímu hnidopichovi a rejpalovi, je toto nejlepší řešení. Tuto možnost jsem zvolil i já, po vzoru největšího sběratele příloh ze žvýkaček, svého současného parťáka na sloučení sbírek, kterého jsem naštěstí poznal hned v začátcích svého sbírání. Převádět velkou sbírku na tento způsob by bylo zničující. Nevýhodou speciálních albových listů je pracnost jejich vytvoření a skutečnost, že jednou vložený předmět jde potom hůře vyjmout, pokud nechcete poškodit jeho rohy. Ovšem speciální albové listy mají spoustu výhod:

 • Otvory si uděláte přesně tak velké, jak potřebujete
 • Předměty jsou celé zakryté a chráněné
 • Jsou neprůhledné, vidíte pouze to, co opravdu vidět chcete
 • Listy jsou tuhé, nedeformují se při uskladnění na výšku
 • Sbírka je profesionálně uložena a vypadá to velice hezky