Vylepšení přehledu obrázků Big Bub, aneb jak si přidělat práci

01.01.2021

Byl jsem tak nadšený z toho, že mám přehled sérií obrázků Big Bub Disney hotový. Ale co se nestalo. Zašel jsem si do kopírovacího centra vytisknout svůj krásný přehled a svázat ho do kroužkové vazby. Díky nepochopení se s obsluhou, se mi podařilo vytištěný přehled špatně svázat. A protože jsem do toho vrazil tři stovky, vůbec se mi nechtělo ten výtvor vyhazovat. To mi ukázalo, že takhle opravdu ne. Chci věci dělat pořádně, abych se za svoji práci nemusel stydět.

Při prvotní tvorbě mě vůbec nenapadlo, že bych měl sladit orientaci papíru na úvodní straně a v přehledu. Původně to totiž bylo myšleno tak, že půjde výhradně o internetový počin. Protože ale někteří dávají přednost papíru, projevila se moje chyba v plném světle. Kvůli svázání na špatné straně papíru se namísto otáčení jako u kalendáře, můj papírový přehled otáčí jako stránky v knize. Nejenže je úvodní stránka na výšku a přehled na šířku, ale při takovéto vazbě se navíc série nezobrazují v pořadí pod sebou, jak to bylo zamýšleno, ale vedle sebe. Tím se oproti počítači stává papírový přehled méně přehledným.

Přehledy vytvářím v excelu. Je to jediný program, se kterým umím trošku zacházet. Jeho nevýhodou je pro mě to, že když něco udělám špatně, musím to většinou celé totálně předělat. Například neumím udělat na jednom listě to, aby jedna strana byla otočená na výšku a další na šířku. Proto úvodní strana vznikla na jednom listě...

... a přehled s náhledy obrázků vznikl na dalšími listě. Pro názornost jsem zvýraznil všechny čáry, které jsou standardně jenom naznačeny a nejsou v náhledu ani po vytištění vidět.

To znamená, že každý list má jiné rozložení sloupců. Oba listy jsou navzájem nekompatibilní. Přitom na úplném začátku stačilo jenom změnit rozložení prvků na stránce. Bylo nutné nastavit jednotnou šířku sloupců v excelu, aby bylo možné různé části excelu kopírovat. Od teď je šířka každého sloupce 1,1. Když potřebuju širší pole, musím sloučit buňky do potřebné šířky, nebo výšky. Z toho plyne, že každý jeden záznam z předešlé verze přehledu musel být samostatně zkopírován a přemístěn do nové verze. Teď to tedy vypadá takto:

Ještě před započetím prací na předělávání jsem chtěl vědět, jestli a jak bude potřeba upravit excelovou šablonu pro další série Big Bub. Původně měl být na řadě western, jak je psáno v předešlém článku. Nicméně přednost dostaly série na téma Film a komiks, kterých není tak mnoho a je možné si na nich lépe nacvičit tvorbu nové šablony přehledu. I proto, že při diskusi s kolegou Martinem jsem musel souhlasit, že by bylo zajímavé do všech přehledů doplnit taky obaly. Bylo by značně demotivující pro další práci, po dokončení westernů zjistit, že šablona nevyhovuje komiksům a že to musím zase celé předělat. Je sice pravděpodobné, že pro westerny se bude muset šablona ještě jednou upravovat, ale základní rysy už zůstanou stejné. Nevím, zatím nebudu předbíhat událostem.

Při zvažování, kam obaly umístit, byly ve hře dvě varianty. Přestože je to nesystémové, nakonec byly použity obě varianty. Tedy jedna taková, kdy jsou obaly místěny na jednu stránku, hned vedle ukázky obrázků, které tyto obaly obsahovaly. To je případ Filmů a komiksů. Je to proto, že sérií v této kategorii není tak mnoho, obaly jsou výrazně odlišné a vypadá to efektně, když je obojí prezentováno společně. Avšak ne všechny série Film a komiks mají své obaly. Existují 4 série, které zatím nedokážu spárovat s obalem. Jsou to série Merlin und Mim, Mauglí, Skippy a Zorro.

Druhou variantou je umístění obalů na úplný konec přehledu sérií. Sérií s tématem Disney je příliš mnoho a obalů znám jenom základní tři druhy. Každý druh obalu má několik typů lišících se v textech, jinak se moc neliší. Asi nikdo jistě neví, jaká série byla v jakém obalu, proto jsou obaly na úplném konci. Přidávání obalů k obrázkům by bylo nejen hádáním, ale především zbytečným nafukováním už tak obsáhlého přehledu.

Poměrně diskutabilním může být mé rozhodnutí umístit jednu Disnyho sérii mezi Film a komiks. Tato série má totiž vlastní název i obal, jiný rozměr rámečku okolo obrázku a je odlišná i zadní (rubová) část obrázku s textem. Je to série Goof Olympic, která vypadá nepatřičně v obou skupinách obrázků.

Na zbývající část obrázků Big Bub s tématem Western se vrhnu začátkem roku 2021. Protože je ale westernových sérií stejně jako Disnejovek opravdu hodně, bude dokončení posledního ze třech přehledů trvat řadu měsíců. Není to práce od rána do večera, jak vás možná napadne. Několik dní se na to nepodívám vůbec. Potom se tomu pověnuju několik hodin po práci, případně celý den o víkendu. Držte mi palce...

Zde přikládám hotové přehledy sérií ke stažení.