Kompletování německých obrázků OK Big Bub

13.02.2020

V českých luzích a hájích panuje snaha sestavit kompletní seznamy německých obrázků Big Bub. Já se samozřejmě ´musel´ zapojit taky. Donutilo mě to opět udělat si pořádek ve své sbírce. Sbírku obrázků Big Bub jsem kdysi koupil, trochu poladil a v podstatě do ní od té doby nesáhnul. Tyto série nebyly mou prioritou a nebyly žádné přírůstky. Nějaká představa o počtu těchto obrázků u mě neexistovala. Až teď, když mi nabídnul pomoc kolega Martin, který jich má opravdu hodně, se do toho začínám trochu nořit. Jde to ale velice pomalu.

Jak jsem se dozvěděl, sběratelé se různě specializují. Tomu se nelze divit při tom, kolik obrázků existuje a že ceny některých se v aukcích mohou vyšplhat i docela vysoko. Já se s kolegou Kouřimem nespecializoval. Máme ve sbírce ode všeho. Začínáme úklidem u Disneje a později uděláme westerny. Dobré je, že se navzájem dost doplňujeme, přestože máme hodně kusů ve sbírce oba. I tak bude výměna poměrně bohatá, takže až přijde správný čas, uvítáme nabídky k výměně v rámci Big Bub nebo Big-Ball. Dubletky budou naskenovány a odkaz umístěn jak sem na web, tak na Fejsbůk.

Až dokončíme sloučení obou sbírek v rámci Disneje, vše bude naskenované a v chyběnce popsané, zveřejním zde všechny série. Ukázku přední i zadní strany a popis série.

Poté bych chtěl vyzvat ostatní sběratele, aby byli od té dobroty, podívali se do svých sbírek a doplnili všechny zbývající série. Stačí jeden vzorek v co nejlepší kvalitě, naskenovaný z obou stran. Mým cílem je především definovat skutečně pokud možno všechny série. Teprve potom se můžeme začít bavit o tom, kolik kusů by v každé sérii mělo být. Sám pro sebe to až tak moc nepotřebuju. Chci to ale umístit do toho svého katalogu žvýkaček, o kterém stále mluvím a který stále ještě není v provozu. Když už na těchto náročných sériích mám pracovat, chci to udělat pořádně. Dokážu to pouze s pomocí ostatních sběratelů.

Zatím se pořád ještě trochu peru s definováním sérií a vytvořením katalogových čísel pro obrázky Big Bub. Celou dobu se snažím vytvořit větvení sérií tak, aby se člověk proklikal podle různých parametrů až ke konkrétní sérii. Pořád mi to nedávalo smysl. Až po několika dnech lámání si hlavy mi to asi došlo ve chvíli, když jsem na to vůbec nemyslel. Zpronevěřil jsem se totiž svému zavedenému, vymyšlenému systému číslování, kdy jsou všechny série a variety v jedné jediné složce. Obrázky Big Bub jsem se snažil zaškatulkovat do více složek, protože je těch sérií hrozně moc.

Měl jsem série rozděleny na Film / Pro děti, a potom Číslované / nečíslované. No a v každé složce spoustu sérií. To je dobré pro přehlednost doma na počítači, ale naprosto špatně pro internetový katalog. V něm série taky nebudou v různých škatulkách, ale pěkně pohromadě.

Aby toho nebylo málo, tak s odstupem času sleduju, že svým starým popiskům sérií moc nerozumím. Respektive si neumím představit, co přesně se pod tím skrývá. Přesně jsem si to uvědomil v okamžiku, když jsem měl v ruce obrázek a bylo potřeba najít tu správnou složku, kde se daná série skrývá. Nakonec jsem stejně musel otevřít víc složek a podívat se na obrázek. Je to ale logické. Popisky Big Bubů jsem dělal ještě předtím, než bylo kvůli skenování sbírky nezbytné vymyslet systém katalogizace žvýkaček.

Z toho vyplývá, že při skenování sbírky Big Bubů musím přepracovat definice sérií tak, aby byly srozumitelnější, a už je rovnou ukládat do jedné společné složky. Je to potřeba už proto, že v jediné složce s názvem OK budou desítky sérií. Prozatím ke každé již hotové, zpracované sérii, vždy doplním provizorní čísla 601..., 801..., 901... Čísla odpovídají šířce obrázku, nikoli celého papíru. Pomáhá mi to následně rychle najít správný pytlíček se sbírkou i s výměnou. Až budu znát všechny série, potom teprve můžu vytvořit konečný systém číslování obrázků. Jsem přesvědčený, že to mě i ostatním sběratelům hodně usnadní práci se sbírkou i s výměnou. Je jednodušší napsat číslo 915, než na celý řádek popisovat konkrétní sérii.