Katalogizace tetovacích samolepek ze žvýkaček

23.09.2022

Při katalogizaci sbírky se čím dál více potýkám s problémem určování tetovacích samolepek. Typ přílohy ke žvýkačce, mnou nazývaný tetovací samolepka, je tetování, které se skládá ze dvou částí, tak jako se ze dvou částí skládá samolepka. To znamená, že samotné tetování je chráněno ještě jednou vrstvou papíru nebo fólie, kterou lze snadno oddělit a tetování použít. Díky fólii je tetování dobře viditelné, ale často neobsahuje žádný text. Je-li použit více či méně průhledný krycí papír, tak je na jedné straně většinou obrázkový návod pro použití tetování a může obsahovat i značku výrobce. Neexistuje žádné pravidlo, na čem je a není jaký potisk.

Je hodně sérií, které na první pohled dokážu identifikovat, aniž by na nich byl nějaký nápis. Nejen zařadit do správné země, ale taky správně určit firmu a sérii. Násobně více je ale takových sérií, které mi naprosto nic neříkají. Tetování na nich jsou většinou bez nápadu, kolikrát bych je popsal jako odporná. Není na nich nic, čeho by se mohl při jejich identifikaci chytit zkušený sběratel, natož člověk, který ty série nemá nakoukané. Nemám to ověřené, je to můj osobní dojem, ale mám za to, že někde okolo roku 1990 se to začíná lámat. Do té doby existuje řada sérií, které se týkají určitého tématu a je tedy relativně snadné najít konkrétní sérii ve sbírce. Můžou to být například super hrdinové, Super Mário a mnoho dalších.

A nemusí to být přímo známé postavičky, ale dokonale sjednocené téma všech tetování v sérii. Například egyptské symboly, nebo tématika UFO. I když i v takových sériích se najdou sporné obrázky.

Ovšem většina sérií obsahuje obrázky, které v lepším případě mají nějakou souvislost, ale nikdy byste neuhodli správný název žvýkačky, které tuto sérii obsahovaly. Tyto dvě série jsou si hodně podobné, ale přesto se liší nejen vylikostí papíru, ale i v jinak pojatém tématu.

Ve většině případů série obsahují nelogický mišmaš obrázků různých témat. Výrobci se zřejmě začali domnívat, že když jde o tetování, tak že žádný řád, logika, nebo atraktivita vlastně není potřeba.

Proto ve mně uzrálo přesvědčení, že je potřeba s tím něco udělat. Minimálně pro moje vlastní potřeby. Nebude to práce snadná, ani rychle hotová. Nejdříve bude nutné nafotit a naskenovat velké množství ukázek sérií, abych objevil nějaký systém a dokázal vymyslet nějaký jednoduchý, logický postup, jak se krok za krokem dostat k názvu série dané tetovací samolepky ve sbírce, případně v katalogu. Bude to zase trochu jiný systém, než byl potřeba vytvořit ke zpřehlednění mnoha desítek sérií Big Bub.

Bude potřeba u každé série zaznamenat průměrnou velikost papíru tetovací samolepky a jaké typy potisku zadní strany se vyskytují.

Přesné měření nápisů a grafiky se musí provádět taky, protože to bude součástí filtrování.

Teď vůbec netuším, jak bude filtrování vypadat. Vím jenom tolik, že za pár let, což bude obnášet několik stovek hodin strávených řešením tohoto problému, budu mít parádní systém evidence tetovacích samolepek.