ML - Ami Gum - vytvoření systému pro sbírku i výměnu

30.12.2019

Momentálně pracuju na skenování obalů do výměny. Starší obaly ještě jednou porovnávám se sbírkou a zjišťuju, jestli jsem něco nepřehlédl. Nakonec se ani moc nedivím, že hned první den nacházím víc jak 20 obalů, které ve sbírce nejsou. Je to dáno tím chaosem, který mám ve výměně. Moje výměna představuje spousta krabic a krabiček se spoustou sáčků, v tom lepším případě. V tom horším případě je to hromada obalů jenom tak naházená na sobě. Výměna je hodně zanedbaná a teď to musím pracně napravovat.

Jedny z prvních se na řadu dostaly německé obaly ML-Ami Gum (obr. č. 1 - dobře střižený). Obaly jsou ve třech barvách a jsou na nich obrázky postaviček, které byly na komiksových vložkách uvnitř žvýkaček. Každá barva obsahuje 13 postaviček. Počet odpovídá počtu vložených obrázků. 4 sady po 13 obrázcích. Obrázky jsou číslované tak, že na 13 obalech je napsáno číslo 1, na 13 obalech číslo 2. To samé u čísel 3 a 4 (obr. č. 2). Zajímavostí je fakt, že kromě černé barvy, jsou na vložených obrázcích použity pouze ty 3 stejné barvy, jako na obalech (žlutá, červená, modrá). Protože jsou obaly všelijak střižené a pokaždé jsou obrázky nějak posunuté, bylo potřeba si ujasnit to, jak jdou obaly skutečně po sobě (obr. č. 3).

Seřadil jsem všechny obaly tak, jak by měli jít za sebou. Naskenoval je a ořezal tak, aby mi to ukázalo skutečné pořadí postaviček, aniž by mě rozptylovali opakující se postavičky. Takto ořezané obrázky jsem vložil do excelu a každou postavičku očísloval (obr. č. 4, 5, 6). Ve své chyběnce teď můžu u každého obalu uvádět i číslo první postavičky, která je na obalu viděl vcelku (neprochází přes ni střih obalu).

No a protože mám rád preciznost, tak chci do naší muzejní sbírky sesbírat takové obaly, které jsou výborně rozbalené (nepoškozené) a zároveň perfektně střižené tak, aby na každém obalu byly 3 celé postavičky. Přes žádnou nesmí procházet střih. Z 39 obalů mám jenom dva. Možná namítáte, že by to správně mělo být 13 obalů. Já ale mimo jiné zjistil i to, že jsou minimálně tři variety těchto obalů. Mám za to, že budou celkem 4 variety. Jiní sběratelé už to možná vědí, pro mě je to novinka, protože tyto obaly neměly dostatek mé pozornosti.

Zaprvé jsou dvě velikosti obalů - 13x5,9cm a 13,1x5,1cm. Vzhledem k tomu, že jsou střihy menších obalů rovné a rozměry jsou zcela shodné, se nedomnívám, že by někdo tyto obaly vlastnoručně ostříhal, aby se vešly někam do alba. Další rozdíl je v textech. Nejjednodušší popis je ten, že mezi obrázky postaviček buď je nebo není text. Díky tomuto rozlišení poznáte typ obalu i když nebudete mít ten druhý na porovnání. Menší obaly mám pouze v jednom typu obalu. Je ale možné, že budou i ve druhém typu.

Je zajímavé, co všechno se dá zjistit, když chce mít člověk ve sbírce a výměně pořádek.