Výzva

Jenom málo sbírek bude darováno. Většina bude muset být vykoupena. A opravdu jedinečné sbírky, čítající desítky tisíc exemplářů (někdy i hodně přes 100.000), bylo velmi nákladné vybudovat. To jistě úspěšným podnikatelům, kteří znají cenu práce a sběratelských předmětů, nemusím předkládat.

Obracím se se svou žádostí o pomoc na podnikatele, pro které peníze nejsou všechno. Kteří hledají způsob, jak své peníze skutečně smysluplně využít ku prospěchu společnosti, nebo národa. Možná to zní směšně, ale já jsem hrdý na to že jsem Čech a chci, aby se Česko ve sběratelství stalo pojmem. Velmi dobrou práci v tomto směru v Česku odvádí významný evropský veletrh Sběratel. Pomozte mně a ostatním sběratelům založit české Muzeum kuriozit a zahájit jeho činnost v oboru žvýkaček. Jste-li na vahách nebo jenom zvědaví, přečtěte si prosím víc...

Později bude možné podporovat muzeum kuriozit buď jako celek, nebo si zvolit konkrétní obor. Můžete podpořit vznik nové sekce, nebo provoz a rozšiřování již existující sekce. Vybrat si obor podle osobnosti sběratele, nebo podle svých libůstek. Rádi žvýkáte, podporujte žvýkačkové obaly. Máte rádi dobré pivo, podpořte pivovarské suvenýry. Holíte se žiletkou, podpořte čepelkové obaly. Vaše děti mají rády čokoládu, podpořte čokoládové obaly...

Shodou okolností právě žvýkačky, vzhledem ke své dlouhé historii a atraktivitě, spadají do kategorie dražších předmětů. Založení muzejní sbírky žvýkaček vyjde na mnoho milionů korun, pokud má obsahovat to nejlepší, co se dá sehnat. Nemalý počet obalů byl vydražen na amerických aukcích a za jejich pořizovací ceny je téměř nikdo nekoupí. Tyto sbírky jsou vcelku kromě muzea neprodejné, a není je komu předat. Zdá se Vám to hodně peněz za obyčejné obaly ze žvýkaček? Možná. Někdo tuto částku vydá za jednu známku, nebo obraz. U kuriozit za tuto částku ´získáte´ tisíce malých uměleckých děl, která taky kolikrát existují v jediném exempláři.

Na rozdíl od obrazu ale pro koupi kuriózní sbírky potřebujete zázemí. Někoho, kdo oboru rozumí a bude se sbírkou nadále pracovat a rozvíjet ji. Kuriózní sbírku nejde zavřít do trezoru. Alespoň prozatím. V Česku to zázemí je. Velká část významných sběratelů je ale v důchodovém věku a je nejvyšší čas uchovat nejen jejich sbírky, ale i jejich znalosti.

Možná patříte k lidem, kteří nelitují vynaložit nejen velké peníze do výjimečných neziskových projektů, ale rádi by se taky do určité míry angažovali a přišli na jiné myšlenky. V případě muzea kuriozit se můžete stát Patronem či Patronkou. Tedy osobou, která dá nejen prvotní impulz pro přidání nového oboru do muzea, ale bude ho i intenzivně podporovat. Buďte tím, kdo bude vidět (viděn) a bude spojován s muzeem. Pomáhejte nám pro svůj obor získávat další mecenáše, nebo vyjednávat o ceně za nabízené sbírky. Dohlížejte na to, aby muzeum neplýtvalo svěřenými prostředky... Veďte (podporujte) ´svou´ partu sběratelů, aby byl váš obor lepší než obory ostatních Patronů. Pojměte to jako otázku prestiže, nebo jako soutěž o to, čí obor bude mít pozoruhodnější sbírku.

Úspěšných podnikatelů je nesrovnatelně více než významných kuriózních oborů, které potřebují svého Patrona. Využijte příležitost a buďte právě Vy tím prvním a nejdůležitějším. Staňte se jedním z Patronů Českého Muzea Kuriozit. Kontaktujte mě se svými dotazy, nebo konkrétní nabídkou. Rád se s Vámi osobně setkám, abyste mě lépe poznali a snáze se tak rozhodli, že (zda) se mnou chcete spolupracovat. Rádi Vám s kolegou představíme svoje sbírky obrázků a obalů ze žvýkaček.