Nákup žvýkaček

Zkušenost z našich českých obchodů by u Vás mohla navodit dojem, že se nic nového, a už vůbec ne zajímavého, nevyrábí. I navzdory odpornému Pedru, které může tak tak konkurovat maximálně některým žvýkačkám z Číny, se ve světě stále vyrábí dost a dost zajímavých žvýkaček. Jenom se k nám nedováží a mnoho z nich nám sběratelům uteče, protože o nich prostě nevíme, nebo je neumíme nakoupit a dostat k nám do Česka.

Teď se obracíme především na cestovatele, nebo občany zemí, ve kterých lze zakoupit zajímavé žvýkačky s přílohou. Když vynechám Rusko a Ukrajinu, kde bych dal přednost kontrolovanému výkupu přebytků od ostatních sběratelů, tak se nabízí především země jako Turecko, Mexiko, Brazílie, Argentina, Čína, Japonsko, Jižní Korea a další. Jistě o řadě zemí ani netušíme, že tam žvýkačky vyrábějí. Může jít například o arabské země. V Sýrii existovala spousta firem, které byly nejspíš bohužel srovnány se zemí.

Může jít buď o cílené nakupování žvýkaček, nebo o odkládání obalů a příloh ze žvýkaček, které byste sami vyžvýkali i bez nás. Pokud rádi žvýkáte pokuste se nenechávat nákup náhodě. Nakupujte cíleně to, co může obohatit naši muzejní sbírku. Pokud dáváte přednost plátkovým žvýkačkám a dražé, snažte se prosím vždy nakoupit celou sérii.

Výrobci mají totiž ten zlozvyk, že často obměňují obaly jenom v drobnostech. Například může chybět, nebo naopak být navíc, kousek textu. Toho si všimneme až my, při detailním porovnávání obalů. Když například ze šestikusové série nakoupíte dva obaly teď, další dva za týden a další dva opět za týden, může se stát, že budete mít dvě série, aniž byste to dokázali zaznamenat. Proto najednou kupte všech šest kusů ze série. Až je vyžvýkáte, kupte dalších šest kusů. Snížíte tím riziko, že nám budou části sérií chybět. Podívejte se například na obaly Wrigley´s se jmény. Na první pohled vypadají stejně, stejné ale nejsou.

Liší se texty u čárového kódu a v úplně horním proužku.

Při nákupu žvýkaček s vkládanými obrázky, tetováními a samolepkami je potřeba postupovat jinak. Celá krabice může podle výrobce obsahovat různý počet žvýkaček (80, 100, 120, 200). Nesnažte se kupovat celé krabice. Tedy pokud krabice není téměř prázdná, že byste ji složili a poslali nám ji. Opět podle výrobce se totiž liší to, kolik různých obrázků a samolepek je v každé jedné krabici. Někdy to může být jenom 6 kusů. Někdy téměř celá série. To je potřeba zjistit u firem, které neznáme.

Narazíte-li na novou sérii, kupte z krabice maximálně 30 žvýkaček. Ty rozbalte a spočítejte rozdílné obrázky. Zkuste docílit toho, aby od každého obrázku byly alespoň 3 kusy. V závislosti na celkovém počtu různých obrázků v krabici buď dokupte další žvýkačky, nebo to zkuste s další krabicí. V další krabici už vždy kupujete jenom 2-3 kusy na zkoušku. Pokud už tyto kusy máte z předešlé krabice, víc jich nekupujte a hledejte další krabici.

Že je nákup nových žvýkaček nákladný, to je jasné. Pokud se najde více žvejkomilů / podporovatelů, můžete se o náklady podělit. Jenom je potřeba se sehrát v tom, aby se podařilo sehnat kompletní celou sérii. Není úplně ideální mít od jednoho čísla padesát kusů a od druhého nic. Když bude přibližně rovnoměrně ode všeho navíc 10-20 kusů, to se hodí na výměnu. Pro tuto formu komunikace by měl dobře posloužit náš Fejsbůk.

Při rozbalování žvýkaček prosím postupujte podle návodu, jak rozbalovat žvýkačky. Nesnažte se prosím samolepky a tetovací samolepky čistit a rovnat. Pošlete nám je ve tvaru, ve kterém drží po vyjmutí ze žvýkačky. Přeložené obrázky můžete rozložit. Už je ale opět neskládejte. Opakovaným rozkládáním se poškozuje barva obrázku na přehybu. Když se naučíte tato pravidla, je to snadné. Díky tomu získáme do sbírky nepoškozené obaly a přílohy. To je sen každého sběratele.

Záleží pouze na Vás, jestli nám budete získané obaly a přílohy posílat jako dar muzeu (prozatím nám), nebo zda budete chtít zaplatit poštovné, případně i další náklady. Vzhledem k produkci žvýkaček ve světě uvítáme dar. Nicméně jsme připravení obaly a přílohy nakupovat.